
Farkas Aladár szobrász: "Szoborriport az 1930-1940-es évekből" emlékkiállításának megnyitója (XI.24.)
FNA szerkesztőség

Szobrász vagyok”
Farkas Aladár művei
FARKAS ALADÁR szobrász. Így definiálja magát. “Nyilván azért lettem szobrász, mert bennem a világból nyert érzelmi, gondolati reagálás teret, háromdimenziós teret keres, mint gomolygó ősanyag a képzelet terében, olyan formát ölt, amely más, mint ahonnan származik, de mégis ugyanaz.”
Munkássága fél évszázada alatt portrék, köztéri művek, kisplasztikák serege, több mint négyszáz alkotás került ki műhelyéből. A világban zajló események mindig azonnali reagálásra ösztönözték, tematikus sorozatokat, „szobor riportokat” is készített. Így született többek között a „Holdra szállás” sorozat, az „56”-os sorozat, vagy a költőket bemutató sorozata (Adyt, Petőfit, vagy a személyesen is ismert József Attilát bemutató plakettek, kisplasztikák, szobrok), amely a költészethez való mély vonzódását is tükrözi. A világhírt a 40 darabból álló “Vietnámi sorozat” hozta meg neki (1964/65).
Munkái száznál több egyéni és csoportos kiállításon szerepeltek itthon és tucatnyi másik országban Franciaországtól Svédországon, Dánián át Vietnámig. Az 1988-as életmű kiállításon a Nemzeti Galériában 300 művét mutatták be. 2012-ben a Budapesti Francia Intézetben (Institut Français) Lucien Hervé, magyar származású francia fotóművész szobrokról készített fotóival együtt készült szintézis munkásságáról.
A belépés díjtalan!
Farkas Aladár Önarckép, rajz 1937. Párizs
Gall kakas, 1968. fotó Lucien Hervé

Farkas Aladár, József A.1942. rerr.58cm 1.

Ecce_homo_1936._foto_Lucien_Hervé

Ady

Farkas Aladár, Spanyol anya, 1937. Párizs. bronz 110cm

Kupergó_1938._Párizs_fotó_L.Hervé


Farkas Aladár, József Attila br pl. 1940. 30x40


Ali_a_szobrász